amber’08, beden-işlemsel sanatlar festivali,body-process arts festival


amber’08
body-process arts festival
7-16 November 2008, Istanbul

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Call for works
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

amber'08 body-process arts festival, the second installment of the largest arts and new media event in Turkey, is well on its way.

This year's festival theme is "interpassive persona" and the objective is to approach today's digitalizing culture from a critical-artistic viewpoint through a multi-event platform that will include stage performances, interactive installations, workshops, artist presentations and seminars.

Two separate calls for works for amber'08 has just been issued. One is for an interactive installation exhibit and the other is for an interactive games section.

The call for interactive installations will aim for works that explore the festival theme. The works selected from among the submissions will be exhibited in amber’08.

The second call concerns a special section of amber’08 on interactive games. This section will be implemented in cooperation with M2F CREATIONS, France. and will feature new games that operate on new interaction concepts that are not based on the mouse or keyboard. The player will literally participate and interact in the game by using his voice, body and movement in a variety of innovative ways. The works selected from among the submissions will be exhibited in the game section of amber’08.


For more information and application please visit www.a-m-b-e-r.net- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
amber’08
beden-işlemsel sanatlar festivali
7-16 Kasım 2008, Istanbul
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Artistik işler için çağrı
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


amber'08 beden-işlemsel sanatlar festivali, Türkiyede gerçekleşen en büyük sanat ve yeni medya atkinliği ikinci kez gerçekleşiyor.

Bu yılın festival teması “Inter-pasif Persona”, heryanıyla dijitalleşen dünyamızda kimliğimize artistic ve eleştirel bir gözle bakmayı hedefliyor. Festival farklı mekanlarda gerçekleşecek sahne gösterileri, sergiler, atölye çalışmaları sanatçı sunumları ve seminerler içeriyor.

Amber’08 çerçevesinde biri etkileşimli enstalasyonlar diğeri etkileşimli oyunlara yönelik olmak üzere iki artistic çağrı yapılıyor.

Etkileşimli enstalasyonlar için yapılan çağrı festivalin bu yılki teması etrafında geliştirilmiş işleri hedefliyor. Başvurular arasından seçilecek işler amber’08 çerçevesinde sergilenecek.


İkinci çağrı bu yıl başlatılan yeni bir bölüm olan “etkileşimli oyunlar sergisi” için yapılıyor. Fransa’dan M2F CREATIONS ile ortak olarak düzenlenen bu bölüm fare ve klavye kullanımına dayanmayan, yeni etkileşim konseptleri ile geliştirilmiş oyunları hedefliyor. Bu sergide ziyaretçiler doğrudan bedenleri, hareketleri, sesleri ile etkileşime girerek oyun oynayacaklar. Başvurulan arasından seçilen oyunlar davet edilen oyunlarla birlikte bu özel bölümde sergilenecek.


For more information and application please visit www.a-m-b-e-r.net

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kelebekler Vadisi logo yarışması

CALL FOR ENTRIES Kathmandu International Mountain Film Festival 2008

Düzce Üniversitesi Amblem ve Logotype Yarışması