31 Temmuz 2007 Salı

Katılımda Fırsat Eşitliği için Sosyal ve Mekansal Kurgu Çalışması


Katılımda Fırsat Eşitliği için Sosyal ve Mekansal Kurgu Çalışması

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'da Kentlinin Kültür Sanat Etkinliklerine Katılımının Kurgulanması

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent ve Kentlileşme Kulübü ve Armut Fikir İnisiyatifi tarafından planlanan, geliştirilen ve yürütülen atölye çalışması, farklı medeniyetlere başkentlik yapmış bir dünya şehrinde geleceği birlikte tasarlamak üzerine kurgulanmıştır.

Kültür başkentleri üzerine yapılan tartışmalarda yapılan etkinliklerin sürdürülebilirliği göz önüne alındığında, "Kentli katılımı" konusu öne çıkmıştır. Bu sebeple 2007 Eylül ayı içerisinde, 2010 AKB İstanbul'da kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım ve üretimde fırsat eşitliğine ulaşan girişimlerin tasarlanacağı ve üniversite gençliğinin çözüm ürettiği bir atölye çalışmasının gerçekleştirilmesi düşünülmüştür.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında "kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım ve üretimde fırsat eşitsizliği''ne uğrayan kentli "Kadınlar, Engelliler, Gençler, Çocuklar, Yaşlılar ve Eşcinseller" başlıkları alında gruplandırılmıştır. Belirlenen bu başlıklar altında kültür projeleri üretmeyi teşvik etmek, bu projeleri yönlendirmek, mekânsal olarak uygulanabilirliğini sağlamak çalışmanın ana hedefleridir.

Atölye, en az lisans düzeyinde eğitimine devam eden ve konuya ilgilenen herkese açıktır. Bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir, başvuru formunu doldurarak çalışmaya katılabilirsiniz.


Size düzenlediğimiz atölye çalışmasının (2-9 Eylül) tanıtım mailini
yolluyoruz.İlgi göstereceğinizi düşünüyoruz. Daha detaylı bilgi için web
sitesi ve iletişim adresleri maile eklenmiştir. Son katılım tarihi 3 Ağustos
Cuma günü olduğu için başvuruların biran önce yapılmasını rica ederiz.
Ayrıca ilgilerini çekeceğini düşündüğünüz ve üyesi olduğunuz diğer gruplara
da bu kısa süre içerisinde duyurursanız memnun oluruz.ARMUT Fikir İnisiyatifi

Web: http://armutfi.org
Email:armutfi@armutfi.org
Tel: +90 532 505 66 11 (Pınar Çağlın)
+90 535 477 00 00 (Duygu Ağar)

Musiki Dergisi Cikti


Musiki Dergisi Cikti

Musiki Dergisi muzigimizdeki dusunsel yaklasimlari ve arastirmalari yayinlamayi ilke edinmis bir ses olarak aranizda varolmanin onurunu yasiyor…Inaniyoruz ki bu ses, aylar-yillar gectikce daha da guclenecek.Turk muzigindeki bakis acilarinin cesitliliginin bilincinde olan Musiki Dergisi, bu gorus ve bakis acilarini sayfalarinda okuyucularina -kucuk dunyalarinda kendilerini buyuk gorenler disinda- tarafsiz olarak yansitmayi amac edinmistir.Cunku, hepimiz annemizin ninnisinin sesine dogduk…Evet biliyoruz, bu Koy bizim Koyumuz, bu Ulke bizim Ulkemiz…Muzigimizin kendi icinde adeta bir siyasal gorus gibi dallara ayrilmasina bizlerin neden olmadigini da biliyoruz.Kucuk dunyalarinda kendilerini buyukce gorenlerden degiliz…Turlu kategorilere ayrilabilecek, hatta siniflanabilecek yasamsal kosullarimizin bizi yonlendirmesi sonucu kendimizi, kendi icimizde bir dunyaya ait hissediyoruz.Sonra bir bakiyoruz ki bizden farkli kulturel muzik gorus ve uygulayiciları var…Musiki Dergisi ister amator, ister profesyonel ama belli bir yazma duzeyi, degeri olan muzik ugrasanlarimizin, cevabini bulmaya calistigi soruyu cozmek icin giristigi incelemelerinin sonucunu duyurmak istiyor.Bunu “bilmek istiyor” seklinde de anlatmak mumkun. Cunku hepimiz bilmek istiyoruz. Kardesce, dostca, arkadasca, Turkiye'de yasayan muziklerin cesitliliginin duyarliligiyla…Yazin; ister duygulu, ister objektif, ister ofkeli…Yeter ki samimi olsun, icten olsun…
www.musikidergisi.net

28 Temmuz 2007 Cumartesi

Çanakkale Savaşları Resim Yarışması


Çanakkale Savaşları Resim Yarışması


Çanakkale Savaşları’nın anısını ve savaşın insanlığa kazandırdığı değerleri canlı tutmak amacıyla Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan Gallipoli Memorial Derneği ile Gelibolu Memorial Ltd.Şti.’nin himayesinde Avustralya ve Türkiye’de paralel olarak “Çanakkale Resim Yarışması” düzenlenmektedir. Bu yıl ikincisi düzenlenecek yarışmanın Türkiye ayağı Gelibolu Memorial Ltd.Şti. ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

Anılan yarışma, Çanakkale Savaşları’nın 100.yıldönümü olan 2015 yılına kadar sürdürülecektir. Bu süre içinde ödül kazanan eserler 2015’te Sidney’de açılması planlanan Gelibolu Müzesi’nde sergilenecek olup, müzede Türkiye’ye özel bir bölüm ayrılacaktır. Bu bölümde sergilenecek eserler ülkemizi temsil edecektir.

Söz konusu yarışmaya 18 yaş ve üzerindekiler katılabilecek olup, eserlerin en geç 23 Ekim 2007 tarihine kadar Derneğe ait www.gelibolumemorial.net adlı internet sitesinde duyurulacak adrese gönderilmesi gerekmektedir. Yarışmada birinci olan esere 10.000 YTL ödül verilmesi öngörülmektedir. Sonuçlar 29 Ekim 2007’de açıklanacaktır. Konu ile ilgili olarak 0-286-218 00 18/1514 no’lu telefondan Yrd.Doç.Dr.İhsan Doğrusöz ile temas kurulması mümkündür.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve başvuru formu ekli dosyada yer almaktadır.

ayrıntılı bilgive başvuru için:
http://www.mersin.edu.tr/uploads/files/adms/16/929751form.pdf
http://www.gelibolumemorial.net/basvuruformu.doc

Wrangler`den Birbirinden Heyecanlı İki Yarışma


Wrangler`den Birbirinden Heyecanlı İki Yarışma

www.thisiswanted.eu
bu sitede, binlerce Wrangler t-shirt, yıllardır hayalini kurduğun bir projeyi gerçekleştirme imkanı, ve beş çifte Stockholm ve Milano’da düzenlenen Avrupa’nın en çılgın moda partilerine katılma şansı var
WRANGLER’DEN BİRBİRİNDEN HEYECANLI İKİ YARIŞMA
En çok hayal ettiği şeyi gerçekleştirecek bir kişi ve Milano ve Stockholm’de Avrupa’nın en çılgın partisine gidecek 5 çift aranıyor

1. “KAZI&KAZAN” YARIŞMASI
Wrangler mağazalarından, bedelsiz olarak alacağınız kazı kazan kartlarındaki şifrenizle www.thisiswanted.eu adresine girin ücretsiz t-shirt kazanın. Kazanamazsanız, tek şifreyle 3 kez daha şansınızı deneyin. Mutlaka kazanacaksınız.


2. “EN ÇOK İSTEDİĞİN DENEYİMİ YAŞA” YARIŞMASI

Yıllardır hayalini kurduğun, yaşamak istediğin bir olayı www.thisiswanted.eu sitesine yaz. En görkemli, en sağlam, en yaratıcı, en enerjik projeyi yazan, bir kişi bu hayalini gerçekleştirecek. Yarışmaya katılan ve birincilik ödülünü kazanamayanlar ise, yine süper ödüller bekliyor. Türkiye’den beş çift Milono ve Stockholm’de düzenlenecek Avrupa’nın en çılgın moda partisine katılma şansına sahip olacak.
Bu muhteşem hediyelere sahip olabilmek için www.thisiswanted.eu adresine girmek ve en çok yaşamak istediğin deneyimi yazmak yeterli olacak.

Tarihler: 23.07.2007~23.09.2007

Cafcaf ve Genç Dergi'den 'Gençlik Halleri' Konulu Karikatür Yarışması


Cafcaf ve Genç dergi karikatür yarışması düzenliyor. 30 Temmuz'a kadar karikatürlerin kabul edildiği yarışmada konu 'Gençlik Halleri'. Yarışma her yaştan amatör ve profesyonel karikatürcülere açık. Yarışmaya katılmak isteyen çizerlerin; karikatürlerle birlikte, adres, telefon, e-mail ve kısa özgeçmiş yazıları ile bir adet fotoğraflarını da göndermeleri gerekiyor. Birinciye 2000 ytl 57 kuruş, ikinciye 1012 ytl, üçüncüye 564 ytl ödül veriliyor.GENÇ DERGİ & CAFCAF Karikatür Yarışması- İstanbul (30 Temmuz 2007)


-Konu: 'Gençlik Halleri'

-Yarışma her yaştan amatör ve profesyonel karikatürcülere açıktır.

-Yarışmaya hem internet üzerinden hem de posta yoluyla katılabilinir.

-Sayı sınırlaması yoktur.

-Teknik serbesttir.

-Karikatürlerle birlikte çizerler adres, telefon, e-mail ve kısa özgeçmiş yazıları ile bir adet fotoğrafını da göndermelidir.

-Karikatürlerin daha önce ödül almamış olması gerekmektedir.

-E-Mail yoluyla gönderilecek karikatürler 300 dpi ve jpeg formatında olmalıdır.

-Posta yoluyla gönderilecek karikatürler ise en az A-4 en fazla A-3 boyutunda olmalıdır.

-Kaliteli digital baskı kabul edilir.


-ÖDÜLLER:

Birinci: 2000 YTL. 57 KRŞ.

Ý kinci: 1012 YTL

Üçüncü: 564 YTL


-SEÇİCİ KURUL:

Muhammet ÇELİK, Hasan AYCIN, Turgut YILMAZ, Murat YILMAZ.


-E-Mail yoluyla gönderilecek karikatürler için E-Mail adresleri:

genc@gencdergisi.com. Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

asimgultekin@hotmail.com. Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


-Posta Yoluyla gönderilecek karikatürler için mektup adresi:

Organize San. Böl.

Turgut Özal cad.

No: 117/2c

İkitelli/İSTANBUL


Tel: 0.212.671 07 00

Fax: 0.212. 671 07 48

27 Temmuz 2007 Cuma

Digital Film Academy'den genç sinemacılara burs desteği


Digital Film Academy'den genç sinemacılara burs desteği

Digital Film Academy 6 Ağustos 2007'de başlayacak olan yeni Digital Film Making eğitim programında toplam 5 öğrenciye burs verecek. Bursun temel şartları arasında en az bir kısa film çekmiş olmak, ulusal veya uluslararası yarışmalarda en az bir filmi gösterime alınmış veya ödül kazanmış olmak yer alıyor.

Burs verilecek öğrencilerin CV lerini , kariyer planlarına değinen kısa bir ön yazıyla info@dfa.com.tr adresine göndermeleri yeterli. son başvuru tarihi 30 Temmuz 2007

Değerlendirmeye alınacak başvuru sahipleri mülakata çağrılarak burslar kesinleştirilecek.

Burs verilen Digital Film Making eğitim programı kapsamında Senaryo teknikleri, Prodüksiyon yönetimi, Yönetmenlik, Kamera ve ışık teknikleri, Ses Kayıt Teknikleri, Final Cut Pro ile Kurgu, Protools ile Audio Post ve DVD Studio pro dersleri yer alıyor.

Ayrıca öğrenciler 15 Haftalık eğitim süresi boyunca ve takip eden 3 ay boyunca DFA ekipmanlarını ve stüdyolarını sınırsız olarak kullanım hakkına sahipler. Eğitim sonunda öğrencilerin en az bir kısa film senaryosu yazması,çekmesi ve kurgulaması bekleniyor. En az bir proje tamamlayan öğrenciler Digital Film Academy sertifikasına hak kazanacak.Digital Film Academy

Join the evolution !

www.digitalfilmacademy.com.trISTANBUL

Halaskargazi cad. No:401

Kipman Apt. 8B/8C Şişli – İstanbul

Tel: +90 (212) 219 69 79

Fax: +90 (212) 219 11 66NEW YORK

Film Center Building

630 Ninth Ave (Between 44th & 45th)

Suite 901 NYC 10036

Tel: +1 (212) 333 40 13

Fax: +1 (212) 333 22 38

CowParade İstanbul


CowParade İstanbul nedir?

01 Ağustos – 31 Ekim 2007
CowParade İstanbul, İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşecek en büyük halka açık sanat etkinliğidir. CowParade İstanbul, sanatı desteklemek üzere herkesin zevk alacağı, sanatçıları, farklı iş çevrelerini ve yerel toplulukları yaratıcı ve yenilikçi bir ortaklıkla biraraya getiriyor.

Vizyon ve Amaç
Şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerinin hayal gücünü ele geçirecek CowParade İstanbul’un vizyonu, etkinliğin olabildiğince heyecan verici, eğlenceli ve herkesi kapsayacak şekilde gerçekleşmesi.CowParade İstanbul’un amacı, halk, sanatçı ve iş dünyası işbirliği ile dünya çapında bir sanatsal etkinliği gerçekleştirmek.


Organizasyon
CowParade İstanbul, Sinpa ve Linx Marketing Services tarafından organize edilip, Sayın Mustafa Sarıgül başkanlığında Şişli Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor. CowParade İstanbul, CowParade Holdings Corporation tarafından lisanslanmıştır.


Sosyal Sorumluluk
Dünyada bugüne kadar yapılan CowParade etkinliklerinden 10 milyon doların üzerinde bağış, çeşitli vakıf ve derneklere aktarılmıştır. CowParade İstanbul’un müzayede geliri Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği, AÇEV ve TEMA Vakfı’na bağışlanacaktır.Turizme ve Ekonomiye Etkileri
CowParade İstanbul, İstanbul’un yaratıcı ve girişimci , aynı zamanda popüler turistik bir şehir ve Türkiye ile Avrupa’nın kültürel başkenti olduğu gerçeğini pekiştirecek. CowParade İstanbul, şimdiye kadar Türkiye’de gerçekleşmiş en popüler turistik ve kültür/sanat etkinliği olmakta iddialı. Binlerce ziyaretçiyi şehre çekmeyi ve şehir sakinlerini ‘kendi şehirlerinde turist olmaya’ davet etmeyi, böylece büyük kültürel ve ekonomik etkiler bırakmayı hedefliyor.

Bugüne kadar CowParade’i düzenleyen şehirler:

1998 Zürih
1999 Şikago
2000 New York
2001 Houston, Kansas
2002 Las Vegas, Londra, Sidney
2003 Atlanta, Auckland, Dublin, Tokyo
2004 Cape Town, Johannesburg, Manchester, Prag, Stockholm, Buenos Aires, Harrisburg
2005 Barselona, Bratislava, Bükreş, Cenevre, Floransa, Monako, Moskova, Sao Paolo, Varşova
2006 Paris, Edinburgh, Atina, Lisbon, Budapeşte, Norveç, Boston, Denver, Curitiba
2007 İstanbul
2008 Pekin

ayrıntılı bilgi için:
http://www.cowparade-istanbul.com/

25 Temmuz 2007 Çarşamba

Mehtap TV 1. Uluslararası Kısa Film Yarışması


MEHTAP TV 1. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI
Türk medyasında yeni bir soluk olarak yayın hayatına başlayan Mehtap TV ‘Bir Kültür Kanalı’ sloganıyla önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.
Bu anlamda özellikle kültür/sanat aktiviteleri konusunda gençlere imkan sağlamayı amaçlayan kanal şimdi de amatör sinema tutkunlarına kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. 2007 yılı itibariyle ilki düzenlenecek olan Mehtap TV Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ‘ödül’ sahibi olmak ve eserlerini ekranda görmek isteyenleri kamera başına geçmeye çağırıyor.

*Yarışmaya katılmak için kayıt olmak gerekmemektedir.
*Sitede bulunan kayıt formunu doldurup yollayabilir veya kendinize ait kişisel bilgi formu hazırlayıp yollayabilirsiniz.
*Jüri tarafından değerlendirilecek eserlerden ilk üç dereceye girenlerlerle birlikte 5 adet de mansiyon ödülü verilecektir.
*Eserler en az 3 en fazla 20 dakika olacaktır.
*Yarışmada bu yıl konu sınırlaması yoktur. Konular eser sahipleri tarafından belirlenebilecektir.
*Kamu ahlakına zarar verici ve kişi haklarını rencide edici nitelikteki eserler yarışma dışı tutulacaktır.
*Yarışmaya ilk kez bu organizasyona sunulmak amacıyla çekilen filmlerin yanı sıra daha önce benzer yarışmalara katılmış eserler de katılabilecektir.
*2007 yılından önce kurgulanmış eserler de yarışma da yer alabilirler.
*Yarışmaya aynı yönetmen tarafından çekilmiş birden fazla eserle de katılmak mümkündür.
*Yarışmaya katılacak olan eserler sinema filmi (8 mm, 16 mm,35 mm) ya da video bant tabanlı (Video 8, DVCAM,MİNİ DV, DVC PRO,DVC- HD, BETACAM-SP,BETACAM-SX, BETACAM-DİGİTAL, BETACAM HD vb) çekilmiş olabilir.
*Jüri tarafından derecelere layık görülen eserlerden uygun görülenleri Mehtap Tv Kısa Film Kuşağında da yayınlanabilecektir.
*Ön değerlendirmeyi geçen eserlerle ilgili olarak yarışmacılarla görüşülerek yayın/gösterim haklarına dair işlemler tamamlanacaktır.
*Yarışmaya son katılım tarihi 1 Eylül 2007 tarihi olarak belirlenmiştir.
*Kurgulanan eserler 2 adet DVD kopya ve irtibat/kişi bilgileriyle birlikte ilgili adrese ulaştırılacaktır.
* Jürinin değerlendirmesini tamamlamasının ardından ilk yayın döneminde(Eylül/Ekim) ödüller açıklanarak sahiplerine takdim edilecektir.

KISA FİLM JÜRİSİ:
- Mustafa Şevki DOĞAN (Yönetmen) - Ali Murat GÜVEN (Sinema Eleştirmeni) - İhsan KABİL (Sinema Eleştirmeni) - Nihal Bengisu KARACA (Sinema Eleştirmeni) - Murat KESGİN (Mehtap Tv Genel Yayın Yönetmeni) - Mehmet ÖZKUNDAKÇI (Reklamcı - Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi)

ÖDÜLLER : 1 - 6000 YTL 2 - 4000 YTL 3 - 2000 YTL 4 - Mansiyon: 1000 YTL 5 - Mansiyon: 1000 YTL
POSTA ADRESİ : Mehtap TV , Ferah Mahallesi.Reşatbey Sokak.No: 12 PK: 34692 Büyük Çamlıca / ÜSKÜDAR / İSTANBUL.
Telefon: 0216- 344 85 70 Dahili Numaralar: 1113- 1223-1238-1229

Tarihler: 23.07.2007~01.09.2007
Son Başvuru Tarihi: 1 Eylül 2007
Adres: Mehtap TV , Ferah Mahallesi.Reşatbey Sokak.No: 12 PK: 34692 Büyük Çamlıca Üsküdar
http://www.mehtap.tv

Anadolu Hayat Emeklilikten Fotoğraf Yarışması


Anadolu Hayat Emeklilikten Fotoğraf Yarışması

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK TEN "KADIN GÖZÜYLE HAYATTAN KARELER" FOTOĞRAF YARIŞMASI

Anadolu Hayat Emeklilik, "Kadın Gözüyle Hayattan Kareler" projesi kapsamında kadınlarımızın ruhunu,emeğini,ışığını yansıttığı fotoğraf ve öykülerini bekliyor.
Anadolu Hayat Emeklilik, ev hanımlarına yönelik özel emeklilik planı ile kadınların yarınlarını güvence almakla kalmıyor "Kadın Gözüyle Hayattan Kareler" projesi ile de kadınların hayata ve olaylara bakışını sanat platformuna taşıyor.
Anadolu Hayat Emeklilik in İFSAK danışmanlığında yürüttüğü yarışmaya tüm amatör ve profesyonel kadın fotoğrafçılar, baskılı ve dijital olarak görüntülenmiş yaşam fotoğrafları ve bu karelerin küçük öyküleri ile 31 Ağustos 2007 tarihine kadar başvurabilir.
Anadolu Hayat Emeklilik "Kadın Gözüyle Hayattan Kareler" projesi ile gerek aile yaşamında gerekse iş yaşamında topluma büyük katkısı olan Türk kadınının bakış açısını daha iyi anlamak ve kamuoyuna yansıtmak amacını güdüyor. Günümüz Türkiye sinin farklı coğrafyalarında yaşanan, görülmeyeni gören, duyulmayanı duyan, hissedilmeyeni hisseden her kesimden kadınlarımızın ruhunu, emeğini, ışığını yansıtan bu hayat fotoğrafları tüm kadınlarımız için umut ve ışığın öncüsü olacak.
Konusunun uzmanı ünlü isimlerin yer alacağı bir jüri tarafından yapılacak değerlendirmenin sonuçları 20 Eylül 2007 tarihinde Anadolu Hayat Emeklilik in web sitesi ve gazetelerde yayınlanacak. Yarışmada ilk 3 kişiye para ödülü verilirken, seçilen fotoğraflar da özel bir sergide sanatseverlerle buluşturulacak.
Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler www.anadoluhayat.com.tr adresine başvurabilir veya 0212 317 70 25 numaralı telefonu arayabilirler.

Konu: Fotoğraf Yarışması
Posta Adresi :
Anadolu Hayat Emeklilik
İş Kuleleri Kule 2 K:16 4. Levent- İst. E-posta : iletisim@anadoluhayat.com.tr
Bilgi için : Lobby Halkla İlişkiler – Pelin Maktav
Tel: (0212) 284 63 63 – 0532 674 97 94


Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması

Görülmeyeni gören,
duyulmayanı duyan,
hissedilmeyeni hisseden....
Kadınlarımızdan; ruhunu, emeğini, ışığını yansıttığı
hayat fotoğraflarını ve
bu karelerin küçük öykülerini bekliyoruz.
Umut ve ışık, hep sizinle olsun.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1-YARIŞMANIN ADI

"Kadın Gözüyle Hayattan Kareler"

2-KONU VE AMAÇ

Yarışmanın konusu; kadınlarımızın ruhunu, emeğini, ışığını yansıttığı yaşam fotoğraflarından ve bu fotoğrafların mini öykülerinden veya görüntüleyene hissettirdiklerinden oluşmaktadır. Böylece kadının hayata ve olaylara bakışı ve algılayışı, sanatsal bir biçimde ifade edilmiş olacaktır. Yarışma bu amaçla; Anadolu Hayat Emeklilik tarafından, İFSAK - İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği nin danışmanlığında düzenlenmektedir.

3-KATILIM

Yarışma, Seçici Kurul dışında konuya ilgi duyan tüm amatör veya profesyonel kadın fotoğrafçılara açıktır. Daha önce başka yarışmalarda ödül almış veya yayınlanmış eserler yarışmaya kabul edilmeyecektir. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

4-BÖLÜMLER

Yarışma renkli baskı olmak üzere tek dalda yapılacaktır. Bununla birlikte yarışmaya dijital olarak görüntülenmiş ve kaydedilmiş fotoğraflarla da katılmak mümkündür.

5-FOTOĞRAFLARIN BOYUT VE ÖZELLİKLERİ

Basılı olarak gönderilen fotoğrafların kısa kenarı 18 cm den az, uzun kenarı 40 cm den fazla olmamalıdır ve paspartusuz gönderilmelidir. Dijital olarak görüntülenmiş fotoğrafların, kadraj dışında müdahale görmemiş olması ve bu tür eserlerin CD içerisinde en az 300 DPI çözünürlükte ve JPG formatında teslim edilmesi gerekmektedir. Dileyen yarışmacılar, fotoğrafın öyküsünü veya fotoğrafın fotoğrafçı üzerindeki izlenimlerini, gönderilere ekleyebilirler. Sergilemelerde bütünlük oluşturmak için dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, Anadolu Hayat Emeklilik tarafından gerekli görülen büyüklükte laboratuvar baskıları alınabilecek veya fotoğraflar yarışmaya gönderildikleri boyutlarda sergilenebileceklerdir.

6-ESERLERİN İŞARETLENMESİ

Baskıların arka yüzünün sol alt köşesine veya CD olarak teslim edilen fotoğraflarda CD nin üzerine 6 sayıdan oluşan bir rumuz, katılım formundaki sıra numarası ve eser adı yazılacaktır. Katılım formu eksiksiz olarak doldurulup bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine sadece rumuz yazılacaktır. Eserler belge niteliği de taşıyacağından hem katılım formuna hem de eser arkasına mutlaka çekildiği yer ve tarihi (yıl olarak) belirtilmelidir. Bu husustaki bilgilerin doğruluğundan katılımcı sorumludur.

7-ESERLERİN GÖNDERİLMESİ

Zarf ve eserler hasar görmeyecek şekilde paketlenip, aşağıdaki adrese posta ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir. Postadaki gecikme ve hasardan Anadolu Hayat Emeklilik sorumlu değildir.
Yarışma Sekreteryası Adresi:
Anadolu Hayat Emeklilik İletişim Müşavirliği
İş Kuleleri Kule 2 Kat: 16 Levent - İstanbul Tel: 0212 317 70 25
E mail: iletisim@anadoluhayat.com.tr

8-ESER HAKLARI VE GERİ GÖNDERME

Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin telif ve yayın hakları Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. ye ait olacaktır. Yarışmada ödül ve sergileme alan eserler Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. tarafından her türlü duyuru, baskılı malzeme, görsel ve yazılı iletişim, sergilemede kullanılabileceğinden ve ileride oluşturulabilecek katalogda yer alacağından, Anadolu Hayat Emeklilik arşivine girecektir. Bu eserlerle ilgili olarak yarışmacılar eserlerin telif ve yayın hakkını Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. nin ödemiş olduğu bedelle süresiz olarak Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. ye verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak, gerek Fikri ve Sınai Haklar Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin/eserlerinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arzda gerekli bilumum haklar için Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. ye izin/muvaffakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu izin/muvaffakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. eserler için katılımcının yukarıda verdiği izin/muvaffakat karşılığında ayrıca bir bedel ödemeyecektir.Diğer eserler geri gönderilecek olup, bu sırada postada oluşacak gecikme ve hasardan firmamız sorumlu olmayacaktır.

9-YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma Başlangıç Tarihi : 30 Nisan 2007
Son Katılım Tarihi : 31 Ağustos 2007
Değerlendirme Toplantısı : 17 Eylül 2007
Sonuç Bildirimi : 20 Eylül 2007
Ödül Töreni ve Sergi : Ekim 2007 (Kesin tarih, iletişim bilgilerini bırakan (GSM veya e-mail) tüm yarışmacılara aynı yöntemle ve ayrıca web duyurusu ile duyurulacaktır.)
Geri gönderimler : Kasım 2007

10-SEÇİCİ KURUL

1. Cem BOYNER (Boyner Holding Murahhas Azası)
2. Emine CEYLAN (Fotoğraf Sanatçısı)
3. Betül ÇIĞIR (Anadolu Hayat Emeklilik İletişim Müşaviri)
4. Tülin DİZDAROĞLU (Fotoğraf Sanatçısı)
5. Prof Dr. Güler ERTAN
(Soyadına göre alfabetik olarak sıralanmıştır.)

11-ÖDÜLLER

Birinciye 3.000.-YTL
İkinciye 2.000.-YTL
Üçüncüye 1.000.-YTL
Sergilemeye değer bulunan eserler 100.-YTL

Level Dergisi Yazarlarını Arıyor


Oyunlar hakkında bir çok konuay yer verilen (hem piyasası hem oyunun kendi içeriği, son oyunlar, hileler...ıvır zıvır bir sürü şey)ndergi bu ay ki sayısında kendi ekibine dahil etmek istedikleri hem kalemine hem zekasına güvenen, hemde oyunların hem piyasası hemde oyunlara deli gibi bağlı bir yazar aradıklarını ilan etmişler...


İstedikleri şunlarmış;

ya bir oyun hakkında ilk bakış yazısı 4000 karakterlik

ya 8000 harflik bir oyun inceleme yazısı

ya da oyun dünyasında herhangi bir oyun ile ilgili bir araştırma yazısı

isteyen ve ilgilenen arkadaşlar level@level.com.tr ye yazılarını atabilirlermiş...


ee burada bir sürü oyun seven arkadaş var belki ilgilenen biri çıkar
Bu da benden size bir güzellik olsun

www.level.com.tr/

20 Temmuz 2007 Cuma

Digital Arts dergisi farkli bir köse aciyor.Digi Platform


Digital Arts dergisi farkli bir köse aciyor.

Digi Platform.

Digital dünya icinde calismalarini yuruten arkadaslara öncelik vererek, freelance islerini duyurmak amaciyla farkli niteliklerde ve özelilklerde bir ilan ozelilgi var.

İlanlar ucretli ve ucretsiz iki bölümden olusuyor. Ucretli bölüm icinde farkli olculer bulunmakta. Ucretsiz bolumde ilanlar metinsel olup, kutu olarak ayirdik. ekte bulunan PDF belgeyi inceleyerek hangi alana girmek istiyorsaniz rezervasyonunu bir an önce yaptirin.

ucretsiz olan, ilanlar icin
ilan@digitalarts.com.tr

Dergi Agustos ayinda yayimlanacagindan, duyurulariniz icin en kisa zamanda mail göndermeniz gereklidir.
Ilanlarinizi WORD yazılında hazirlamanizi tercih ederiz.

iyi calismalar.

Genis Aci Proje Ofisi | Bireysel Vizyon Gelistirme Fotograf Atolyesi


Genis Aci Proje Ofisi | Bireysel Vizyon Gelistirme Fotograf Atolyesi

Geniş Açı Proje Ofisi Fotoğraf Atölyeleri Başlıyor

Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi'nin on yıllık deneyiminden yola çıkılarak kurulan Geniş Açı Proje Ofisi, bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü fotoğraf atölyelerine 6-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek "Bireysel Vizyon Geliştirme" atölyesi ile başlıyor. Atölyeler, önümüzdeki aylarda 'Usta Atölyeleri', 'Çağdaş Sanat Olarak Fotoğraf', 'Fotoğraf Kitabı Yapmak' ve 'Proje Geliştirme' gibi başlıklarla çeşitlenecek.

Bireysel Vizyon Geliştirme Fotoğraf Atölyesi
Bu atölye çalışması, portfolyo değerlendirmeleri, fotoğraf tarihinden ve fotoğraftaki güncel akımlardan örnekler, kitap/proje/internet sitesi incelemeleri ve projelerin tartışılması yoluyla katılımcıların fotografik yönelimlerini ve vizyonlarını şekillendirmesini, yeniden keşfetmesini ve daha güçlü kılmasını hedeflemektedir.

Atölye kapsamında katılımcıların önceki çalışmaları ve halen üzerinde çalıştığı işler değerlendirilecek, fotoğraf dünyasından benzer örnekler üzerine konuşulacak, karşılaştırmalar yapılacak, konuk fotoğrafçılar çalışmalarından örnekler sunup çalışma süreçlerini katılımcılarla paylaşacaktır. Her katılımcı, diğer katılımcıların çalışmalarının değerlendirilmesine aktif olarak katılacak böylece başkalarının fotoğrafını anlamanın kendilerine neler katabileceğini keşfedecek, görsel okuryazarlıklarını artıracaktır. Değerlendirmeler kapsamında katılımcıların güçlü ve zayıf yönleri üzerine odaklanılacak, kullandığı metod ve yaratıcı süreçler tartışılacak, projelerin potansiyelleri masaya yatırılacaktır.

Tüm bu egzersizler aracılığıyla katılımcıların geçmişinden, tutkularından, içgüdülerinden, ilham kaynaklarından, beğenilerinden ve bugüne kadar yaptığı çalışmalardan yola çıkarak daha kişisel bir yaklaşım kazanması, kendine yeni konular ve ilham kaynakları bulması, süje ile arasındaki engelleri aşması, fikirlerini yetkin bir şekilde ifade edebilmesi ve kapsamlı bir sonuca ulaşması için doğru araçların nasıl bulanabileceğinin araştırılması amaçlanmaktadır.

Atölye tarihleri: 6 Ağustos Pazartesi-11 Ağustos Cumartesi (6 gün)

Atölye saatleri: 13.00-18.00 (Toplam 30 saat)

Katılımcı Sayısı: 8-10

Eğitmenler:
Refik Akyüz-Serdar Darendeliler

Son Başvuru Tarihi: 27 Temmuz Cuma
(Portfolyo sunumu için lütfen randevu alınız)

Atölye ücreti: 300 YTL (Öğrenci ve eski Geniş Açı abonelerine 250 YTL)

Atölye katılımcıları başvuru sırasında sunacakları portfolyolara göre belirlenecek ve kendileriyle 30 Temmuz Pazartesi günü temasa geçilecektir. Seçilen katılımcıların atölye ücretini 2 Ağustos Perşembe gününe kadar aşağıda belirtilen banka hesabına yatırması gerekmektedir.

Garanti Bankası
Galatasaray Şubesi (Şube no: 068)
Hesap No: 6299628
(Düo Yay.Rek.Tur.Fot. Koll. Şti adına)

(Atölyenin gerçekleşmesi için gerekli minimum sayıya ulaşılamaz ise atölye iptal edilir)

Ayrıntılı bilgi için Tel: -(212) 251 7003 E-posta: atolye@gapo.org

19 Temmuz 2007 Perşembe

MARDİN/MAZIDAĞI DÖNEMSEL PROJE


Sosyal sorumluluğa devam ediyoruz… Gençlerin öncülüğünde yola çıkan Toplum gönüllüleri yaz dönemsel projeleri aracılığıyla Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki sosyal sorumluluk projelerine Mardin Mazıdağı ilçesinde devam ediyor…

Mazıdağı Mardin ilinin 47 km kuzey batısında şirin mi şirin bir ilçemizdir. Nüfusu 12000 olan ilçede çocuklar ve gençlerin katılımıyla yürüteceğimiz Dönemsel projede hem gönüllüler olarak sosyal sorumluluğumuzu yerine getireceğiz hemde Mazıdağlı insanlarımızı ve bölgeyi tanıma fırsatı bulacağız.


Proje ikişer haftalık 2 dönem halinde yürütülecek ve her dönemde projede 15 genç katılımcı olacaktır

06 Agustos-19 Agustos(1.dönem)

20 Agustos-02 Eylul(2.dönem)


Ekteki formu 23 Temmuz Pazartesi Saat 17:00 e kadar asagidaki mail adresine göndermeniz gerekiyor

MARDİN/MAZIDAĞI DÖNEMSEL PROJESİNE HEPİNİZİ BEKLİYORUZ...


İLETİŞİM:

Eymen Bakırcı
İstanbul Teknik Üniversitesi
eymen888@gmail.com
05543304160


ONUR ARTAR
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL SORUMLULUK KULÜBÜ
TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ

ayrıntılı bilgi ve başvuru formu:
http://docs.google.com/Doc?id=dc5hknt2_825pwvb
http://docs.google.com/Doc?id=dc5hknt2_12dx6qgx

Sivil Toplum Dergisi Çevre Konulu Yazı Çağrısı


12 Temmuz 2007 Perşembe

DFA Eğitimleri


DIGITAL FILM MAKING Eğitimi 23 Temmuz 2007de başlıyor.DFA , 2001 yılından bu yana New York’ta sinema sektörüne bağımsız profesyoneller yetiştiriyor. New York Eyaleti ve New York Üniversitesi tarafından onaylanmış eğitim müfredatına sahip tek film okulu olan DFA, İstanbul’daki şubesinde de aynı programları uygulayarak yeni sinemacılar yetiştiriyor.Öğrenciler, film yapımının tüm aşamalarını ünlü ve başarılı eğitmenlerden dersler alarak öğreniyor. Hiç bir film okulunda sunulmayan sınırsız ekipman, stüdyo ve laboratuvar kullanımı imkanlarıyla öğrenciler benzersiz bir eğitim ve tecrübe imkanına sahipler. Üstelik isteyen öğrenciler bazı dersleri New York merkezinde de alabiliyorlar.Halihazırda öğrencilerin bir kısmı kendi bağımsız projelerini yürütmeye başladılar bile. Bir kısım DFA öğrencisi de yaz aylarında çekimleri başlayan uzun metrajlı sinema projelerinde kamera arkası çekimlerini yaparlarken , diğerleri reji, prodüksiyon ve sanat gruplarında görev alıyorlar. En son Birol Güven’in yapımcılığındaki Hamdi Alkan’ın yönetttiği “Bayrampaşa-Ben Fazla kalmayacağım” adlı komedi filminin Bayrampaşa Cezaevindeki çekimlerine katılan DFA öğrencileri, Sen-Der Genel Sekreteri Haluk Ünal’ın yönetmenliğindeki belgeselin çekimlerini yapıyorlar.Senaryo derslerini Derviş Zaim’in verdiği Digital Film Making programının 7.dönemi 23 Temmuz’da başlıyor. Bu programda öğrenciler ; senaryo, prodüksiyon, yönetmenlik, kamera ve ışık teknikleri, ses kayıt teknikleri, kurgu ve audio postprodüksiyonu derslerini aldıkları yoğun ve heyecanlı bir sürece giriyorlar. Toplam 4 aylık eğitimden sonra 3 ay yine sınırsız ve ücretsiz olarak tüm DFA olanaklarından yararlanabiliyorlar.

Sınırlı sayıda öğrenci kabul eden DFA’nın bir üyesi olmak için son tarih 23 Temmuz 2007.Digital Film Academy

Telefon: 212.219 6979

Halaskargazi cad. No:401 Kipman Apt. B Blok Kat:8 Şişli

(Şişli camii karşısındaki Ziraat Bankasının en üst katı)


New York’s DIGITAL FILM ACADEMY
ÖZEL DERS PROGRAMI:


Amaç, katılımcının uygulama ve deneyim yoluyla oyunculukta bilgi, doğallık ve yaratıcılığını geliştirebilmesidir. Çalışmada benimsenen yöntem "rol yapmamak", "yapmak" ve "olmak" üzerinedir. Oyuncunun iç dünyasına yapacağı yolculuklar, fiziksel, zihinsel ve duygusal ifade yollarını da geliştirmeyi amaçlar. Tiyatro oyunculuğu ve film oyunculuğu arasındaki farklar atölyenin başlıca konusudur.

Program içinde her öğrenci kendi yazacağı bir sahneyi aynı zamanda canlandırmaktadır.

EĞİTMEN : BERNA TUNALI

Program süresi
2 Hafta - 12 saat

Kontenjan
6

Program Tipi
Özel Ders

Ders Saatleri
11:00 - 14:00

Ders Günleri
Cumartesi, Pazar

Eğitimler 12 saatlik özel dersler halindedir. Öğrencilerin gelişimine ve talebine göre ileri seviye yeni özel derslerle devam edilmektedir.

Kimler için? Özel derslerimiz gerek tiyatro gerekse sinema oyunculuğu alt yapısını oluşturmak veya geliştirmek isteyenler için önemli bir pratik olanağı sağlamaktadır.

Program aynı zamanda kamera arkasında çalışan veya çalışmayı düşünenler için de destekleyici bir eğitimdir. Kamera karşısında çalışan ve kendisini izleme firsatı bulan oyuncu, çok daha kısa sürede deneyim kazanacak ve oyunculuğunu geliştirme olanağını yakalayacaktır.

Ne Kazanacaksınız ? Kamera önü Oyunculuk eğitimi öğrencileri , Digital Film Making öğrencilerimizin kısa film projelerinde rol alma durumunda birincil önceliğe sahiptirler. Öğrencilerimiz, tüm bu deneyimlerinin ve program boyunca sahnelediği performans çekimlerinin bulunduğu bir showreel CDsine sahip olacaktır. Ayrıca öğrencilerimiz periyodik olarak düzenlenen özel kokteylerde cast ajans yetkilileri, yönetmen ve yapımcılardan oluşan davetli grubunun karşısında sunum yapma / audition olanağı bulacaktır.Adres: Halaskargazi cad. Kipman Apt. No:401 B Blok Kat:8 Şişli
Web:
http://www.digitalfilmacademy.com.tr/tr/home.asp

8 Temmuz 2007 Pazar
Üreti-Yorum kampı var
Yozluk da bunalttı, İNSAN gibi vakit geçirebileceğimiz bir yer ve zaman dilimi yok mu?

hep birlikte üreti-yorum gençlik kampına!


Renkler
;her tonunu içimize işlemek, gökkuşağını kaydırak yapıp kaymak yaşamın tam içine, bizim olana.
Bir araya gelmek; sınırsızca paylaşmak, bir olmak,

biz
olmak denizin mavisinde hep birlikte yarına doğru dalgalanmak, bizim olan yarına.

Sesi olmak
gitarın, sazın, şiirin, insanın... Susturulan, engellenen ne varsa ona ses vermek. Güçlü bir ses katmak dost soluklara...
Değişmek, değiştirmek, sorgulamak, anlamak, keşfetmek, yeniden tanımak, ille de üretmek.
Hasretliğini çektiğimiz, bizi kavuran

özgürlük
ateşini daha da fazla harlamak, bizim olana bir adım atmak. Hep birlikte güçlü bir adım..

Sınırsızca
üretimlerimizi paylaşacağımız, engelleri, sınırları zorlayacağımız, kendimizi yeniden keşfedeceğimiz, dünyaya başka gözlerle yeniden bakacağımız Üreti-Yorum Gençlik Günleri'nin ikincisi dostluğun birlikte üretmenin ferahlığıyla serinleteceğimiz yaz günlerinde sınırsız paylaşımlar ile gençlik kampına taşınacak.
Dostluklar, oyunlar, müzik, doğa gezileri,

atölye çalışmaları, turnuvalar, deniz ve güneş.... İlle de üreteceğiz. İlle de bir araya geleceğiz. İlle de ağızlar dolusu güleceğiz. İlle de sınırları parçalayıp, kendi ellerimizle inşa edeceğiz yarını.

Üreti-Yorum gençlik kampımızı25-29 Temmuz tarihleri arasında Balıkesir - Zeytinli beldesinde gerçekleştireceğiz. Bu öyle trilyon bütçelerin ayrıldığı, büyük şirketlerin reklam yaptığı, bireyciliğin, yalnızlığın hüküm sürdüğü, her şeyin parayla konuşturulduğu, tüketime -ilişkilerimize kadar her şeyin tüketimine- dayalı kamplardan değil. Tüm bunların karşısında kendi ellerimizle örgütlediğimiz, yüreklerimizi, bilincimizi, gülüşlerimizi ortaklaştırdığımız, denizde yüzerken, gece sahilde dolaşırken, müzik dinlerken, yemek organizasyonuna karışırken, doğa gezilerine katılırken, oyunlar oynarken, tartışmalar yürütürken bizi bir arada tutan ortak dile, özlemlerimize sımsıkı sarılacağız.Bir arada
olmanın, üretmenin, paylaşmanın doyumsuz hazzını yaşamak için bu kampı hep birlikte yapacağız.

Haydi paylaşmaya ve üretmeye...


Kamp etkinlikleri:
Resim, sinema, ağaç oyma, fotoğraf, halkoyunları, tiyatro, drama atölye çalışmaları
Müzik dinletileri
Seminerler
Film gösterimleri
Çevre, doğa gezileri
Yarışmalar
Satranç ve Go turnuvaları
Sportif faaliyetler (voleybol, futbol vs)
3 öğün yemek

Kamp tarihi ve yeri:
Kampımız Balıkesir-Edremit sınırları içerisinde mitolojik İda dağı eteklerindeki Zeytinli beldesinde, 25-29 Temmuz tarihleri arasında.

İletişim için:
Mustafa Başnamlı: 0533 373 63 79
Begüm Tuncer: 0505 457 65 45
Sabit telefon: 0212 244 77 72
Eposta: posta@ureti-yorum.org

Ayrıntılı bilgi için:
ureti-yorum.org

2 Temmuz 2007 Pazartesi

Röportajın kralını ben yaparım


Röportajın kralını ben yaparım!
Favori ünlünle röportajın kralını yapıcan, Radikal’de çıkıcan, yurt çapında patlican!


Ne demiştik: Gençsen giricen, yurtçapında patlican!

İşte sana fırsat! “Röportajın kralını ben yaparım” diyorsan, haydi göster kendini...

Şimdi Patlican üyeleri, hayranı olduğu ünlülerle tanışıp, röportaj yapma fırsatı yakalıyor.
Üstelik bu röportajlar, hem tam sayfa, hem de kendi imzanla Radikal’de yayınlanıyor!

Nedir bu Patlican röportajları?

Patlican ve Radikal işbirliğiyle her hafta; Patlican üyeleri 'Haftanın ünlüsü' ile tanışma ve röportaj yapma fırsatı yakalıyor!

Röportaj, her Cumartesi, Radikal Cumartesi ekinde tam sayfa olarak, üstelik şanslı Patlican üyelerinin kendi imzalarıyla yayınlanıyor.

Ünlülerin isimlerini nerede görebileceğim?

Her hafta Patlican tarafından belirlenen ünlülerin listesi SMS kodlarıyla birlikte patlican.com.tr de yayınlanacak.

Sabırsızlanıyorum... Ne zaman başlayacak?

Ne zaman başlayacağı, nasıl katılacağın, ne yapıp kazanacağın gibi bilgilerin hepsi çok yakında bu sayfada duyurulacak.

Koç Allianz 14. Fotoğraf Yarışması "Su"


Ülkemiz daha rahat nefes alsın diye, fotoğraf gönderen her yarışmacı adına 18 adet meşe palamutu ekiyoruz.

Konu ve Amaç
Koç Allianz Sigorta A.ş. ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.ş. tarafından birlikte on dördüncüsü düzenlenen “Su” konulu yarışmaya tüm fotoğrafseverler katılabilir.

Yarışma Kategorileri
1. Yarışma "siyah beyaz" ve "renkli" olmak üzere iki ayrı dalda yapılacaktır.
2. Her dal için ayrı ödül verilecektir.
3. Her aday, iki ayrı dalda yarışabilir.

Jüri Üyeleri
Faruk Akbaş (Fotoğraf Sanatçısı)
George D. Sartorel (Koç Allianz Genel Müdürü)
Gökhan Tan (Atlas Dergisi Fotoğraf Editörü)
Hasan şenyüksel (Fotografevi Yöneticisi)
İzzet Keribar (İFSAK Onur Üyesi)
Kamil Fırat (Fotoğraf Sanatçısı / Öğretim Üyesi)
Murat Germen (Fotoğraf Sanatçısı / Öğretim Üyesi)

Yarışma Takvimi
1. Yapıtların 31 Ağustos 2007 Cuma akşamına kadar teslim edilmesi gerekmektedir. 2. Posta ile gönderilmesi durumunda doğabilecek gecikmelerden Koç Allianz sorumlu değildir.
3. Sonuçlar 18 Eylül 2007 tarihinde Radikal Gazetesi’nde duyurulacaktır.

Ödüller
Birincilik Ödülü : 5.000 YTL
Mansiyon Ödülü : 2.500 YTL
Mansiyon Ödülü : 2.500 YTL

Bilgi İçin
Tel: 0216 556 60 80 - www.kocallianz.com.tr

Başvuru Adresi
Koç Allianz Fotoğraf Yarışması 2007
Bağlarbaşı Kısıklı Cad. No: 11
Altunizade 34662 - İstanbul

SAFRANBOLU ULUSLARARASI 8. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BELGESEL FİLM YARIŞMASI


SAFRANBOLU ULUSLARARASI 8. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Yarışmanın genel teması “Kültürel Miras ve Korumacılık”’tır. Yarışma profesyonel ve amatör olmak üzere iki kategoride düzenlenir. Katılımcılar hangi kategoride yarışmaya katıldıklarını başvuru formunda belirtirler. Öğrenci çalışmaları amatör kategoride değerlendirmeye alınır. Her iki kategori için katılma koşulları aynıdır.

Katılım Koşulları
a) Belgesel Film Yarışmasına son beş yılda (2003-2007) yapılan ve belgesel özelliği taşıyan yapımlar katılabilir.

b) Daha önce yarışmalarda ödül almış yapımlar yarışmaya katılamazlar.

c) Yapımlar yönetmen olan kişi adına yarışmaya katılabilir ve başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda müracaatı yapan diğerlerinin yazılı iznini almak ve başvuru formuna eklemek zorundadır. Bu durumda ödül, müracaatı yapan kişiye verilir. Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan Festival Komitesi sorumlu değildir.

d) Yarışmaya katılacak olan yapımlar ikişer adet olarak DVD veya VCD formatında gönderilmelidir. DVD veya VCD’lerin üzerine, eserin adı, süresi, yönetmenin ad ve soyadı yazılmalıdır.

e) Yarışmaya katılacak yapımların süresi 30 dakikayı aşmamalıdır.

f) Yarışmaya katılan filmlerin kopyaları Festival arşivinde saklanır.

g) Yarışmaya katılan filmlerin ticari olmayan her türlü gösterimde kullanım hakkı Festival Komitesi’ne aittir. Filmler, Festival sonrasında, çeşitli televizyon kanalları tarafından ticari olarak yayınlanmak istendiğinde, Festival Komitesi, yapımcı / yönetmen ile televizyon kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olur.

h) Yarışmalara katılan çalışmalar, her kategori için oluşturulacak Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecektir. Ancak, Festival Komitesi yarışma koşullarına uymayan yapımları Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunmadan eleme hakkına sahiptir.

i) Yarışmada Profesyonel ve Amatör kategorilerde toplam yedi ödül verilecektir. Seçici Kurul isterse gerekçesini açıklayarak her iki kategoride de yarışmaya katılan filmlere ‘özel ödül’ler verebilir, ya da yine gerekçe göstererek ödüllerden birini ya da bir kaçını vermeyebilir. Ödül miktarları aşağıdaki gibidir.

PROFESYONEL KATEGORİ AMATÖR KATEGORİ
BİRİNCİ: 3.500 YTL BİRİNCİ: 2.000 YTL
İKİNCİ: 3.000 YTL İKİNCİ: 1.750 YTL
ÜÇÜNCÜ: 2.500 YTL ÜÇÜNCÜ: 1.500 YTL
SÜHA ARIN ÖZEL ÖDÜLÜ: 1.000 YTLj) Festivalde, Festival Komitesi’nce başvuruları onaylanan, çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından ek özel ödüller verilebilir. Bu ek ödüller için film seçimi, başvuruyu yapan kişi ya da kuruluş tarafından belirlenip, gerekçeli ve yazılı olarak Festival Yönetimi’ne bildirilir. Ayrıca, seçimin Festival Seçici Kurulu tarafından yapılması talep edilebilir.

k) Yarışmaya katılmak için başvuru belgesi Festival Yarışmalar Sekretaryası (BELEDİYE BAŞKANLIĞI / Safranbolu / Karabük) ile Festival’in web sayfasından ( http://www.safranbolu-bld.gov.tr ) sağlanabilir.

l) Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 03 Ağustos 2007 Cuma günü saat 17:00’ye kadardır.
Yarışmaya katılmak isteyenler en geç bu tarihe kadar Festival Komitesi’ne,
- Başvuru formu,
- Yapımın iki adet DVD veya VCD kopyası,
- Filmden en az bir adet siyah-beyaz veya renkli fotoğraf,
- Yönetmenin bir adet vesikalık fotoğrafı,
- Yönetmenin özgeçmişi (Türkçe ve İngilizce),
- Filmin kısa özeti (Türkçe ve İngilizce, en fazla 100 kelime) teslim etmelidir.
BAŞVURU FORMU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


TEL:
0 370 712 41 14
FAKS: 0 370 712 36 42
http://www.safranbolu-bld.gov.tr
TIKLAYINIZ

ADATEPE TAŞMEKTEP 2007 YAZ SEMİNERLERİ PROGRAMI


ADATEPE TAŞMEKTEP 2007 YAZ SEMİNERLERİ PROGRAMI

5-8 Tem:
SANAT YAPITINDA “BAKIŞ-ANLAM” İLİŞKİSİ:
Kamil Fırat, Zerrin İren Boynudelik
Bakışların yöneldiği her nesne, bakış konisinin içine girer ve bu andan itibaren de bir tutsaklık başlar. Her bakış bir başkasını tutsak ederken kendisi de bir başka bakışın tutsağı olur.

Sanat yapıtları bir anlamda bu tutsaklıkların, ötekileştirmelerin ve var etmelerin metinleridir. Bu bağlamda
sanat tarihi içinde yer alan bir dizi resmin günümüzde üretilen yapıtlara kadar ki süreci “bakış” eksenli olarak ele alınacaktır.


Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

12-15 Tem:
TARİH SÖYLEŞİLERİ:
Mete Tunçay – Mehmet Genç

Osmanlı iktisat tarihi ve Cumhuriyet siyasi tarihi üzerinden güncel olaylarla ilgili tartışmalı tarih sohbetleri.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL

--------------------------------------------------------------------------------

2 - 5 Ağu :
EDEBİYAT SÖYLEŞİLERİ: Homeros Okumaları.
Asuman Kafaoğlu Büke
“İlyada” Homeros
İlkçağ destanlarının özelliklerinin anlatılmasıyla başlanacak seminerde daha sonra edebiyat tarihinin ilk başyapıtı olarak bilinen Homeros’un “İlyada” destanı incelenecek, eserin içerdiği felsefe ve mitoloji hakkında bilgi verilecektir. “İlyada” her çağın düşünürlerini, sanatçılarını etkilemiş bir yapıttır, destana bu gözle de bakılacak, 21. yüzyıla değin etkilenen yazarlardan ve nasıl etkilendiklerinden de söz edilecektir. Seminere katılacak olanların önceden destanı okumuş olmaları önerilir.

Okuma Listesi:
İlyada / Homeros / çev.: Azra Erhat, A. Kadir / Can Yayınları.
Homeros, Ilyada / Alessandro Baricco / çev.: Eren Cendey / Can Yayınları / 2006.
Mitoloji Sözlüğü / Azra Erhat / Remzi Kitabevi.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

6 - 12 Ağu :
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN “OSMANLICA”
Yücel Demirel
Hiç bilmeyenler için Osmanlıca’ya başlangıç: 100 yıl önce basılmış kitap ve dergileri okuyabilmek için…

(Hüseyin Rahmi, Reşat Nuri, Yakup Kadri, Refik Halit ve 100 yıl öncenin gazete ve dergileri)

Ders Saati: 09 00 - 12 00
Ders ücreti: 400 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

9 - 12 Ağu :
STEREOSKOPİK FOTOĞRAF:
Seçkin Tercan
Üç boyutlu görüntü elde etmenin temelini oluşturan stereoskopik fotoğraf, ortaya çıktığı günden beri sürekli gelişme göstermiştir. İlk yıllardaki gibi olmasa da günümüzde halen bilinen fotoğraf teknikleri arasında yer almaktadır. Stereoskopi terim olarak ele alındığında bütün üç boyutlu yöntemleri kapsamaktadır. Buna grafik, video, sinema, televizyon, radyoloji ve fotoğraf da girmektedir. Stereoskopik fotoğrafın çekim tekniği temelde aynı olmakla beraber, izleme yöntemi farklı şekillerde olabilir.
Stereoskopik fotoğrafın gelişim süreci, kameralar, izleme yöntemleri ve çekim teknikleri bu çalışmanın ana başlıklarını oluşturacaktır.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

11-13 Ağu:
TAŞMEKTEP ASTRONOMİ ETKİNLİĞİ: Gökyüzünün Gizemi
Berahitdin Albayrak

Sizleri, ışık kirliliğinin olmadığı bir ortamdan gökyüzünün sırlarında birlikte gezintiye çıkmaya davet ediyoruz. Gökcisimleri ile ilgili merak edip öğrenemediklerinize, bildiklerinizin teyidine ve/veya bu bağlamda yeni bilgilere bizzat uzmanlarından ulaşmak istiyorsanız Adatepe’nin büyüleyici gökyüzü sizleri bekliyor. 12 Ağustos gecesi gerçekleşecek olan ve doğal havai fişek gösterisi olarak adlandırılan Perseid Göktaşı yağmurunu izlemek için hayal edebileceğiniz en güzel zaman ve mekan. Evrende yalnız mıyız? Yıldız falcılığı (Astroloji) nedir?, Yıldızların doğası ve evrendeki misyonları, Gökkuşağındaki gizli sır, Yer kürenin akibeti, Gökyüzünden taş yağar mı? Evrende neler var? UFO Gerçeği, gibi bir çok konuda belki de hiç duymadıklarınızın yıldızların altında sizlere aktarılacağı ve daha fazlasını sorup öğrenebileceğiniz eşsiz bir ortam. İnsanlığın, var oluşundan günümüze kadar geçen zaman diliminde, gökcisimleri ile ilgili eriştiği bilimsel gerçeklere sadece üç günlük bir zaman diliminde ulaşmak istemez misiniz?

Ders Saati: 20 00 - 02 00
Ders ücreti: 200 YTL

--------------------------------------------------------------------------------

16 - 19 Ağu:
SİNEMADA SES VE GÖRÜNTÜ BİRLİKTELİĞİ
Selçuk Artut
Ses ve görüntü kavramlarının tanımlanamayan birlikteliklerinin sinema sanatında yeraldığı uygulamalardan seçkiler üzerine kavramsal ve teorik içerikli bir çalışma. Seminerde ses kavramı neyi ifade eder, fiziksel bileşenleri nelerdir, sesin yarattığı farkındalıklar gibi anabaşlıklar irdelenirken Adatepe’nin doğal ses örtüsünün ses kayıtlarının elde edilmesi gibi uygulamalı çalışmalar da yürütülecektir. Ses konusunda ön bir bilgi sahibi olmak gerekmemektedir.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

23 - 26 Ağu:
ETKİLİ KONUŞMA VE DİKSİYON
Ece Okay Işıldar
Rahatlama, gerilimden kurtulma, Nefes çalışmaları, heyecan, baskı ve gerilimden kaynaklı nefes düzensizliğini kontrol altına alma, Özgürleşmiş kendi sesini bulma, Diksiyon, Sözlerin doğru ve güzel aktarılması, Çeşitli konuşma bozukluklarının giderilmesi için çalışmalar, Hızlı ya da yavaş konuşma, Harflerin yutulması, Kelimeleri yuvarlayarak konuşma, Sesin yeterli düzeyde olmaması, Tekdüze konuşmak, Konuşmanın akıcılığı ve canlılığı için arzu edilen vurgu ve değişik tonlamaların yapılmaması, İletişimde beden ifadesi, Göz iletişimi, Grup iletişim çalışmaları, Dinleme, “Başkalarının benim hakkında düşündüğünü sandığım şeyler, benim yorumumdur”, Spontanitenin ve yaratıcılığın geliştirilmesi, Dinleyicide arzu edilen etkinin yaratılması, Sunum.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

6 - 9 Eyl:
AYDINLANMANIN KARANLIK YÜZÜ
Hilmi Yavuz
“Gelelim Aydınlanma'nın karanlık yüzüne! Aydınlanma, totaliter bir tasarıma mı dayanmaktadır? Aydınlanma, totalitarizmin meşrulaştırıcı mekanizmalarını mı üretiyor? Michel Foucault, 'Gözetleme ve Cezalandırma'da, Merquior'un deyişiyle 'insanoğlunu özgürleştirmeye ilişkin soylu ideallerin altında, yeni 'ahlak terimleri'[nin], geleneksel toplumlarda olduğundan çok daha büyük bir toplumsal denetim düzeyi sağlayacak biçimde tanımla[ndığını]' gösterir. Kısaca Aydınlanma 'nın özgürlük vaadi ya da ütopyası, düpedüz bir tahakküm, bir gözetleme ve cezalandırma mekanizması üretmiştir.”

Ders Saati: 09 00 - 12 00
(Perşembe günü dersler 18 00 - 21 00 arasındadır.)
Ders ücreti: 200 YTL


--------------------------------------------------------------------------------

10 - 16 Eyl:
FOTOĞRAF ATÖLYESİ


Magnum Fotoğrafçıları ile fotoğraf atölyesi.

Ders Saati: 09 00 - 12 00
Ders ücreti: 400 YTL

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

http://www.tasmektep.com/index.htm

ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM 2007 SAHNE TASARIMI ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI


ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM 2007 ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI

Alüminyum Sektörünün önemli kuruluşlarından Çuhadaroğlu, yaratıcı, genç fikirlerle sektörün gelişimini desteklemek üzere, her yıl tekrarlanan ve alüminyum teknolojisinin kullanımını hedefleyen tek kademeli ulusal öğrenci yarışması düzenlemektedir. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan yarışmanın konusu açık hava Gösterileri için hareketli / sökülüp takılabilir Sahne Tasarımı’dır.a. YARIŞMANIN KONUSU VE YERİ

Proje yarışmasının konusu, Açık hava gösterileri için hareketli / sökülüp takılabilir Sahne Tasarımı ve sahnenin yer alacağı etkinlik alanının düzenlenmesidir. Tasarlanacak olan söz konusu projenin çeşitli sosyal, kültürel (konser, tiyatro, ödül ve anma törenleri, konferans, panel) ve benzeri etkinlikler için kullanılması düşünülmektedir. Yarışmacı kullanıma yönelik senaryosunu, aşağıdaki programda belirtilen işlevsel olanaklar çerçevesinde kendisi sunacak, mekansal kurgu ve hacim büyüklüklerini ayrıntılandıracaktır. Tasarım mevsim koşulları dikkate alınarak yağmur ve güneşten korumaya yönelik çalışılmalıdır.Yarışmacı, bu kapsamda etkinlik alanını uygun göreceği bir şehirden seçebilir. Ancak, teslim dosyasında seçtiği yerle ilgili tanıtıcı bilgiler (harita, fotoğraf vb) eklemelidir.

İHTİYAÇ PROGRAMI

Sahne
Sahne hazırlık mekanları
Sanatçı odaları (makyaj, wc, duş gibi hizmetleri sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır)
Prova odası
Kostüm odası
Dinlenme odası
Not: İhtiyaç programında yer alan tüm işlevlerin max. 400m2 lik bir alan içinde tasarlanması beklenmektedir.

b. YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

Yarışma lisans öğrencileri ile sınırlıdır. Yarışmaya Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ndeki Mimarlık Fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencileri bireysel ya da grup olarak katılabilirler. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarda ekip başının Mimarlık Bölümünden olması zorunludur. Grup katılımlarında kişi sayısı sınırlaması yoktur.
Haziran 2007 tarihinde mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilirler.

c. YARIŞMA TAKVİMİ

07 Haziran 2007 Yarışmanın ilanı
22 Haziran 2007 Fabrika gezisi (kaydolan ilk 40 yarışmacı)
02 Temmuz 2007 Soru sorma için son tarih
06 Temmuz 2007 Yanıtların ilanı
23 Kasım 2007 Proje teslimi, saat 17.00
04 Aralık 2007 Sonuçların ilanı
28 Aralık 2007 Ödül töreni, sergi ve kolokyum

YARIŞMA SÜRECİ

Yarışma şartnameleri 7 Haziran 2007 tarihinden itibaren http://www.cuhadaroglu.com/index.php?pages=cuhadaroglu&act=yarisma&sec=yarisma adresinden de takip edilebilir. İlk kaydolan 40 kişi isteğe bağlı olarak Çuhadaroğlu Alüminyum Fabrikasına düzenlenecek geziye katılabileceklerdir.
Sorular iletisim@cuhadaroglu.com adresine iletilecektir. Cevaplar web sitesinde duyurulacaktır. Süreç içindeki olası değişiklikler, ek bilgiler ve sonuçlar da web sitesinde duyurulacaktır. Telefonla yapılacak soru amaçlı başvurulara cevap verilmeyecektir. Yarışma projeleri iade edilmeyecektir.
Tüm projeler kitap olarak yayınlanacaktır.

Projelerin teslim günü, yeri ve şartları
Proje teslim tarihi 23 Kasım 2007 Cuma günüdür. Projeler bu tarihte çalışma saati bitimi olan 17.00`ye kadar elden teslim edilebilir ya da kargoya verilebilir. Kargo ile gönderilmesi durumunda ambalaj üzerindeki teslim tarihinin okunabilir olmasına dikkat edilmelidir.
Kargo ile ulaştırılması gereken adres şöyledir:
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü
61080 Trabzon
Bu tarihten sonra ulaşan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Uyarı: Yarışmayı düzenleyen kurumlar, ilgili kişilere ve makamlara teslim edilmeyen projelerden sorumlu sayılmazlar.

d. JÜRİ ÜYELERİ VE RAPORTÖRLERİN İSİM VE KİMLİKLERİ

Danışman Jüri Üyesi
Prof.Dr. İbrahim ÖZEN KTÜ Rektörü

Asli Jüri Üyeleri
Doç.Dr. Arda İNCEOĞLU İTÜ (Mimarlık Bölümü)
Doç.Dr. Ayhan USTA KTÜ (Mimarlık Bölümü)
Y.Mimar Cem ALTINÖZ
Prof.Dr. İlgi YÜCE MSGSÜ (Mimarlık Fakültesi Dekanı)
Y.Mimar Kaya ARIKOĞLU
Prof.Dr. Mustafa KANDİL KTÜ (Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)
Y.Mimar Ragıp BULUÇ
Y.Mimar Tamer BAŞBUĞ
Y.Mimar Yakup HAZAN

Raportörler
Arş.Gör. Y. Mimar Derya ELMALI ŞEN KTÜ (Mimarlık Bölümü)
Arş.Gör. Y. Mimar Fatih ŞAHİN KTÜ (Mimarlık Bölümü)
Arş.Gör. Y. Mimar Reyhan MİDİLLİ SARI KTÜ (Mimarlık Bölümü)

e. ÖDÜLLERİN TUTARI
1. Ödül 4000 YTL
2. Ödül 3000 YTL
3. Ödül 2000 YTL
Mansiyonlar 1000 YTL x 5

f. YARIŞMACILARA VERİLECEK BELGELER


Yarışma şartnamesi
g. YARIŞMACILARDAN İSTENENLER

Projelerin çizim ve sunuş şekli serbesttir; ancak kolay okunabilir olmalı ve bir kopya olarak teslim edilmelidir. Pafta boyutu A1 dir. Katılım en fazla 3 paftayla sınırlıdır. Paftalar 200 gram kağıda basılmalıdır. Her paftada 5 rakamdan oluşan rumuz ve asılma şeması bulunacaktır. Rumuz paftanın sağ üst köşesine yerleştirilmelidir. Paftalar üzerinde el yazısı, isim vb. kimlik belirtecek ibareler kullanılmamalıdır. Kullanan yarışma dışı bırakılacaktır.
Çizimler:

Vaziyet planı (1/500)
Plan, kesit ve görünüşler
1/100 Plan
1/100 Kesitler: yapının konstrüktif özelliği olan yerlerinden geçirilecek, en az iki adet birbirine dik kesit, gerekli tüm bilgileri (yükseklikler, kotlar vb.) içerecektir.
1/100 Görünüşler

Detaylar: gerekli görülen ölçeklerde verilecektir.
Üç boyutlu modellemeler ve/veya maket fotoğrafları
Mimari Açıklama Raporu:
Mimari açıklama raporu, projenin işlevsel özelliklerini ve mimari yaklaşımlarını ortaya koyan nitelikte olmalı ve önerilen sistemin farklı koşullarda uygulanabilirliğine ve kombinasyonlarına dair açıklamaları içermelidir. Rapor 300 kelimeyi geçmeyecektir ve ayrı olarak verilmeyerek proje ile birlike pafta düzeni içerisinde bir bütün olarak ele alınacaktır. Rapor içerisinde gerekli görülen konsept çizimleri kullanılabilir. Ayrıca, yarışma kitapçığı için 100 kelimeyi geçmeyecek bir özet de istenmektedir.
Cd-Rom:
Yarışma paftalarının tamamı (jpeg formatında) ve mimari açıklama raporu niteliğindeki metin (txt veya doc formatında) iki kopya Cd-Rom olarak teslim edilecektir.
Kimlik Zarfı:
Yarışmacılar projenin teslim edileceği ambalajın içine proje ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde –el yazısı olmamak şartıyla- yazılmış `Çuhadaroğlu Alüminyum 2007 Öğrenci Proje Yarışması Kimlik Zarfı` başlığı yazılı bir zarfın içine

Ad, soyad
Okudukları okul, kaçıncı sınıf öğrencisi oldukları (üniversiteden onaylı öğrenci belgesi)
Adres, telefon numaraları ve posta adreslerini belirttikleri imzalı belgeyi koyarak teslim edeceklerdir.
Yarışmaya katılan tüm projelerin kimlik zarfı açılır, kimlikleri açıklanır ve bu durum yarışma tutanağına geçirilir.

h. RUMUZ VE AMBALAJ ESASLARI


Rumuz 5 rakamlı, 1x4 cm boyutlarında olacak ve her paftanın, zarfın ve ambalajın sağ üst köşesine –el yazısı olmamak koşulu ile- yazılacaktır. Kargo gönderdiklerindeki gönderen adresi raportörler tarafından gizlenecektir.

1 Temmuz 2007 Pazar

ALTIN FIRÇA YARIŞMASI


KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE KÜTAHYA TANITIM VAKFI İŞBİRLİĞİ
ALTIN FIRÇA ÇİNİ ESER YARIŞMASI

• Çini Eser Yarışması

İlimiz çini sanatını geliştirmek ve çinici sanatkarlarımızın yanında yeni sanatçılarında önünü açmak gayesiyle, Kütahya Tanıtım Vakfı işbirliği Çini Eser Yarışması açılmıştır.

• Amaç

Kütahya çini sanatına emeği geçmiş tüm usta ve amatör sanatçılarımızı yine Türkiye’deki tüm üniversitelerin Güzel Sanatlar Fak-Eğitim Fakülteleri ve ilgili sanatçıların, Kütahya dışında adresleri bulunan sanatı ve çini atölyelerine Çini Eser Yarışmasını bildirerek, Kütahya Çiniciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak ( Dikmal, Tabak, Pano, Çiniform Tasarım ve Çinide Özgün Tasarım ) çalışmalarında sanatçılara destek verilmesi amaçtır.

• Katılma Şartları

1. Yarışmaya katılacak eserler ve ölçüleri
a) Çini olarak DİKMAL
(Vazo, Kapaklı Kavanoz, Sürahi vb., 55 cm ve üzeri olacak)
b) Çini olarak TABAK
(Tabak formu 40 cm ve üzeri ölçülerde)
c) Çini olarak PANO
(80 x 140 ölçülerinde olacak, Çerçeve Yapılmayacak, Döşeme planı ve Fotoğrafı verilecek)
d) Çini FORM TASARIM
(Eni 40 cm den küçük , yüksekliği 50 cm den küçük olmayacak)
e) Çini de ÖZGÜN TASARIM
(Çini de günlük hayatta değişik uygulama alanlarındaki yaratıcı eserler ve çini diğer materyallerle birleştirerek, sanatçının ortaya koyduğu özgün eserlerdir.

2. Sanatçının kendi eseri olacak (Özgün Çalışma)
3. Daha önce yayınlanmamış olacak
4. Sır altı tekniği ve el dekoru çalışması olacaktır. (Elek baskı olmayacaktır.
5. Sanatçı bir eserle bir dalda yarışmaya katılabileceği gibi, birden fazla dalda da katılabilir.
6. Katılacak eserin herhangi bir yerinde, sanatçıyı tanıtacak isim veya bir işaret olmayacak.
7. Her sanatçı eserini bir rumuzla mektup zarfının üzerine yazarak ve zarfın içerisine katılma formunu doldurup, zarfı kapattıktan sonra eseriyle birlikte teslim edecektir.

• Eserin Teslimi

(7). Maddede açıklandığı gibi hazırlanan eserler en geç15/07/2007-10/08/2007 tarihleri arası hafta içi her gün 15:00 – 17:00 saatleri arasında Eyvanlı Köşk Sergi Salonunda (Fuar Alanı) elden teslim edilecektir.


• Eserlerin İadesi ve Sergilenmesi

a) Yarışmada dereceye giren ve ödüllerini alan eserler geri iade edilmeyecektir Dereceye giremeyen eserler sergi salonunda, sahiplerine iade edilecektir.
b) Seçilen eserler Kütahya’da veya diğer şehirlerde, yurtdışında sergilenecektir.
c) Ödüller Sergini açıldığı gün olan 31/08/2007 tarihinde verilecek olup açılış saati daha sonra bildirilecektir.

• Yarışma Jürisi


Yarışma jürisi 7 kişiden oluşacak,yarışmaya katılmayan sanatçılardan ,çini sanatıyla ciddi ilişkisi ve bilgisi bulunan kişiler,çini üzerinde öğretim elemanı olan ve komisyonun uygun göreceği kişi ve kuruluş temsilcilerinden meydan gelir.Jüri eserleri belirtilecek olan gün ve yerde toplanarak değerlendirme yapar.Jüri dereceye layık görmediği dalda ki esere ödül vermeyebilir.

• Ödüller

1- Dik mal (Tek ödül) 5.000 YTL.
2- Dik mal (Tabak) (Tek ödül) 4.000 YTL.
3- Pano (Tek ödül) 7.500 YTL.
4- Çini form tasarım (2 ödül) 2.000 + 2.000 = 4.000 YTL
5- Çinide özgün tasarım (4 ödül) 1 ci 2.500 YTL
2.ci 2.000 YTL
3.cü 1.500 YTL.
Teşvik Ödülü 1.000 YTL.
TOPLAM 27.500 YTL.

Katılım Formu:http://www.kutahya.bel.tr/duyurular/altinfirca/Altın%20Fırça%20Yarışması.doc

II. DADAŞ FİLM FESTİVALİ AFİŞ YARIŞMASI


II. DADAŞ FİLM FESTİVALİ AFİŞ YARIŞMASI
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Dadaş Film işbirliği ile düzenlenen Dadaş Film Festivali’nin ikincisi bu yıl 26-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “Köy Sorunları ve Göç” olgusunun işleneceği bu yıl ki festivalde konuya ilişkin film gösterimlerinin yanı sıra panel, söyleşi, sergi gibi etkinlikler de yer alacak.

Sanat ve akademi dünyasından birçok önemli ismi bir araya getirecek olan festivalin duyurusunun yapılması amacıyla üniversiteler arası bir afiş yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya katılmak isteyenlerin Katılım Formunu doldurmaları ve çalışmalarını idastan@atauni.edu.tr adresine jpg formatında, yarışmanın kazanılması durumunda ise posta yoluyla psd formatında, göndermeleri gerekmektedir.

Yarışmaya katılan çalışmalar, Prof. Dr. Sevim Akten, Prof. Dr. Suat Gezgin, Yrd. Doç. Dr. Salih Denli, Arş. Gör. İkram Daştan ve Nil Gürpınar’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve birinciliğe değer görülen çalışma festivalin yazılı, diğital ve açık havadaki tüm duyurularında kullanılacaktır. Ayrıca birinciliğe değer görülen çalışmanın sahibi Festivalin onur konuğu olarak Erzurum’a davet edilecek, ulaşım ve konaklama giderleri Dadaş Film tarafından karşılanarak Gala Gecesinde Festival Özel Plaketi ile onurlandırılacaktır.

Yarışmaya son katılım tarihi 30 Ağustos 2007 olup, yarışma sonuçları 30 Eylül 2007 tarihinde http://fakulteler.atauni.edu.tr/iletisim/ ya da www.dadasfilm.com adresinden duyurulacaktır.

İlki geçtiğimiz yıl 24-25-26 Kasım’da düzenlenen Dadaş Film Festivali’ne Halit Refiğ, Selda Alkor, Bulut Aras ve Şahin Gök’ün de aralarında bulunduğu birçok sanatçı ve yönetmen katılmış, Kızılırmak Karakoyun, Hudutların Kanunu, Susuz Yaz, Buzlar Çözülmeden gibi bir döneme damgasını vurmuş Türk filmlerinden Dondurmam Gaymak’a birçok çalışma izleyici ile buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü.